Chociaż nie jest to łatwe zadanie, młoda para z Bułgarii pokazała, że zrównoważone rolnictwo może być udanym przedsięwzięciem biznesowym i służyć do ożywienia jednego z najbiedniejszych regionów UE, pisze Dragomir Nikolov z EURACTIV.bg.
Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjęła fakt, że Komisja Europejska rozważa zastosowanie podejścia rynkowego do opracowania nowego planu działania na rzecz rolnictwa ekologicznego. Sektor ten nieustannie się powiększa - areał przeznaczony pod produkcję ekologiczną wzrósł z 8,5 mln ha w 2010 r. do 13,8 mln ha w 2019 r., czyli o 62% wciągu dziesięciu lat.
Dziś Komisja Europejska opublikowała plan działania na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej. Jego ogólnym celem jest zwiększenie produkcji i konsumpcji produktów ekologicznych, zajęcie do 2030 r. pod uprawy ekologiczne 25 proc. użytków rolnych i znaczne zwiększenie akwakultury ekologicznej.
Od 15 marca do 15 maja 2021 roku w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można składać wnioski o przyznanie płatności w ramach wsparcia bezpośredniego wraz z wymaganymi załącznikami.
Okres przejściowy dotyczący Wspólnej Polityki Rolnej wprowadza również zmiany w rolnictwie ekologicznym 2021. Modyfikacje w działaniu mają dotyczyć m.in. okresu trwania zobowiązania, a także wyższych płatności. Zmiany zaczną obowiązywać już od 15 marca br.
Rośnie zainteresowanie produktami wytwarzanymi w sposób ekologiczny i spełniającymi najwyższe standardy w zakresie ochrony środowiska. Informuje Polska Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH).
Instytut Badawczy Rolnictwa Ekologicznego i Międzynarodową Federację Ruchów Ekologicznych (IFOAM) opublikowały raport „Świat rolnictwa ekologicznego” z najważniejszymi statystykami dotyczącymi rozwoju ekorynku. Jedno z zestawień prezentuje kraje, w których przynajmniej 10% areału rolnego uprawianych jest ekologicznie.
W dniu 15.03.2021r. w godzinach 10:00 - 13:15 Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu zaprasza doradców rolnośrodowiskowych na coroczne szkolenie z zakresu zmian dotyczących Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego i Działania Rolnictwo Ekologiczne jakie będą obowiązywać w kampanii na 2021 rok. Szkolenie przewiduje przybliżenie kluczowych zmian na najbliższe lata, skutki nieprzestrzegania warunków i wymogów tych działań oraz zmiany w aplikacji do sporządzenia planu działalności rolnośrodowiskowej.
Wielu europosłów krytykuje promocję sprzedaży produktów rolnych w Unii Europejskiej. W ich opinii zbyt wiele środków zostanie skierowanych na reklamę artykułów ekologicznych. Oburzenie wywołuje również dyskutowany zakaz promowania czerwonego mięsa.
Robi to kosztem promocji mleka czy mięsa czerwonego. W ramach rocznego programu prac na 2021 r. na promocję unijnych produktów rolno-spożywczych w UE i poza nią w 2021 r. przeznaczono łącznie 182,9 mln euro, w tym 86 mln euro na rolnictwo ekologiczne.