Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z czerwiec, 2022

Ekologia bez pośredników, czyli skrócony łańcuch dostaw

Wiele mówi się o skracaniu łańcucha dostaw i problemów z tym związanym. Czy nowe rozwiązania w ramach strategii "Od pola do stołu", które szykuje nam Unia Europejska, będą dla rolników ekologicznych furtką czy blokadą. Zdaniem naszego rozmówcy, ta pierwsza opcja jest możliwa.

Zwiększa się liczba producentów ekologicznych

W latach 2004-2021 liczba producentów ekologicznych w Polsce zwiększyła się z blisko 3,8 tys. do 21,7 tys.; najwięcej zarejestrowanych było w województwach: warmińsko-mazurskim (3,5 tys.), podlaskim (3,4 tys.) i mazowieckim (2,8 tys.) - poinformowała Małgorzata Waszewska z Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Większe wsparcie dla rolników ekologicznych. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rolnictwie ekologicznym - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Dostosowuje ona polskie prawo do unijnych przepisów m.in. w zakresie kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną.

Rolnictwo ekologiczne – podsumowanie posiedzenia grupy Copa Cogeca

Na początku maja odbyło się spotkanie grupy roboczej „Rolnictwo ekologiczne” Copa Cogeca, na którym FBZPR reprezentował Adam Drosio. Omówiono na nim bieżącą sytuację rynkową Unii Europejskiej.

Degresywność płatności w rolnictwie ekologicznym zostaje

Degresywność płatności w rolnictwie ekologicznym miała zniknąć. Ale wychodzi na to, że póki co, będzie nadal, jak było.

Jak zmieniły się przepisy dotyczące rolnictwa ekologicznego?

Rolnictwo ekologiczne w tzw. zielonej transformacji ma odgrywać coraz większą rolę. Unia Europejska dąży bowiem do zwiększenia powierzchni upraw, które są prowadzone w tym systemie. Jak zmieniły się przepisy, o tym w poniższym wywiadzie z prezes jednej z jednostek certyfikujących systemy jakości żywności w Polsce.

Jakie środki można stosować w rolnictwie ekologicznym?

Główną metoda ochrony rośliny w uprawach ekologicznych jest profilaktyka. Często jednak samo zapobieganie nie jest wystarczające, a w przypadku pojawienia się zwiększonej liczby agrofagów możliwe jest ich zwalczanie dzięki środkom ochrony roślin.