Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z styczeń, 2019

Gospodarstw ekologicznych jest coraz mniej. Brakuje rąk do pracy

Po latach boomu liczba gospodarstw ekologicznych w Polsce zaczyna spadać. Z drugiej strony te, które produkują i dostarczają ekożywność, umacniają swoją pozycję na szybko rosnącym rynku.

Wywiad z rolniczką ekologiczną z lubelskiego

W polskim rolnictwie dominują małe gospodarstwa. Z roku na rok ich ubywa, ale z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przeciętny polski rolnik ma do dyspozycji od 2 do 5 ha ziemi. Najczęściej jest to mężczyzna w wieku powyżej 45 lat. Kobiety? Według danych za 2016 r. kobiet rolników w wieku między 25 a 34 lata jest ponad 30 tys. EURACTIV.pl rozmawiał z jedną z nich – Moniką Styczek-Kuryluk, która prowadzi wraz z mężem ekologiczne gospodarstwo rolne we wsi Holeszów w województwie lubelskim.

Ekspert: produkcja ekologiczna będzie się rozwijać na całym świecie

Wiele wskazuje na to, że produkcja ekologiczna będzie się rozwijać na całym świecie. Wraz ze wzrostem wiedzy rośnie świadomość producentów i konsumentów. Pewność, że żywność ta zgodnie z aktualnym stanem wiedzy jest bezpieczna dla zdrowia, ma na tym rynku coraz większe znaczenie. Tylko czy jesteśmy w stanie w skali świata ekologicznymi metodami wyprodukować dostateczną ilość żywności?

MRiRW: "Rolnictwo ekologiczne" ma być ściślej związane z produkcją

Od „Rolnictwa ekologicznego” poza efektami środowiskowymi oczekiwane są efekty rynkowe, MRiRW proponuje ściślejsze powiązanie tego działania PROW z produkcją. Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Rolnictwo ekologiczne po austriacku

Rolnictwo ekologiczne w Austrii to przede wszystkim dobry sposób na prowadzenie biznesu przez mniejsze gospodarstwa. Przyjrzyjmy się historii dwóch rolników, którzy przed laty zdecydowali się na odejście od konwencjonalnego systemu gospodarowania.