Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z listopad, 2018

Czy produkcja ekologiczna może stać się istotnym segmentem rynku żywności w Polsce?

Dlaczego coraz więcej osób wprowadza do swojej diety produkty pochodzące z gospodarstwa ekologicznego? Jest wiele odpowiedzi na to pytanie, do najważniejszych należy intensyfikacja rolnictwa oraz skażenie środowiska. Współczesne metody rolnictwa dążą do ciągłego wzrostu wydajności przy obniżaniu kosztów produkcji. Niestety wiąże się to często z zawartością dużej ilości azotanów, pestycydów, metali ciężkich i węglowodorów aromatycznych.

Oznaczenia „bio” i „eko” na opakowaniach artykułów rolno-spożywczych nie mogą wprowadzać w błąd - wyrok NSA

W trakcie kontroli w firmie produkującej artykuły mleczarskie okazało się, że chociaż właściciel jest producentem ekologicznym w rozumieniu ustawy z 2009 r. o rolnictwie ekologicznym to nie ma uprawnień do stosowania oznaczeń z wyrazami „bio" czy „eko", używanymi samodzielnie lub łącznie z innymi. Może to bowiem sugerować nabywcy, że produkty lub ich składniki spełniają wymogi rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 z 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych.

Powstała koalicja na rzecz Rozwoju Rynku Żywności Bio

Koalicja na rzecz Rozwoju Rynku Żywności Bio, powołana pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zainicjowana została przez instytucje, które łączy idea rozwoju rynku bio w Polsce. Członkami założycielami są przedstawiciele Carrefour Polska, Polskiej Izby Żywności Ekologicznej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz stowarzyszenia EKOŁAN. Celem działania Koalicji będzie podjęcie inicjatyw prowadzących do budowy rynku żywności bio i wdrożenie rozwiązań wspierających rozwój tego rynku w Polsce oraz podniesienie poziomu wiedzy konsumentów.

Gantner: Widać silny wzrost sprzedaży żywności ekologicznej

Widać bardzo silny wzrost sprzedaży żywności ekologicznej, widać też trend na clean label, czyli na produkty o najmniejszej ilości składników i najmniejszej ilości dodatków do żywności - mówi w rozmowie z portalspozywczy.pl Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Rolnictwo ekologiczne ma coraz większy wpływ na hodowlę zwierząt

14 listopada w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyły się XXII Warsztaty Zootechniczne - produkcja zwierzęca w badaniach naukowych, zorganizowane przez Koło Warszawskie Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego, Wydział Nauk o Zwierzętach SGGW i Studenckie Koło Naukowe Hodowców Zwierząt Gospodarskich Ekologiczna.