Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z 2019

KE: Rynek produkcji ekologicznej w UE będzie rósł wolniej

W perspektywie rynkowej następnych 10 lat Komisja Europejska zakłada, że rynek ekologiczny będzie rósł wolniej niż wcześniej. Przyczyny mają być różne.

Zmiany w rolnictwie ekologicznym z PROW

Kolejne zmiany dla rolników ekologicznych wynikają ze zmian w ustawach wprowadzonych w sierpniu 2019 r. i będą dotyczyły wniosków składanych w 2020 roku.

Trochę o światowym rolnictwie ekologicznym

181 krajów na całym świecie ustanowiło zasady, które pozwalają na certyfikację produktów biologicznych. Produkty ekologiczne są uprawiane na 69,8 miliona hektarów na całym świecie.

Jak państwo wspiera ekorolników? Zdaniem NIK niespójnie i nieskutecznie

Polska, zdaniem Najwyższej Izby Kontroli (NIK), ma potencjał, by stać się znaczącym producentem żywności ekologicznej w Europie, ale by tak się stało, sektor ten potrzebuje istotnego wsparcia państwa. Tymczasem, jak wykazała kontrola Izby, działania podejmowane od lat na rzecz rozwoju ekorolnictwa i wprowadzania do sprzedaży jego produktów były niespójne i nieskuteczne.

Rolnictwo ekologiczne – jak zarobić na produktach "bio"?

Przybywa konsumentów, którzy są gotowi zapłacić więcej za towar o unikalnych walorach smakowych. Większość sieci handlowych w swojej ofercie ma towary oznaczone jako „bio” bądź też z certyfikatem rolnictwa ekologicznego. Klienci poszukują nie tylko surowych warzyw i owoców, dlatego warto pomyśleć o założeniu małej fabryki żywności ekologicznej.

Relacja z konferencji Rolnictwo ekologiczne – nowe wyzwania i obecne problemy

W dniach 17-18.10.2019 w hali EXPO w Łodzi w ramach operacji Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich „Rolnictwo ekologiczne –upowszechnianie wiedzy i promocja gospodarowania metodami ekologicznymi” odbyła się konferencja pn. „Rolnictwo ekologiczne – nowe wyzwania i obecne problemy”.

Najlepsze polskie gospodarstwa ekologiczne 2019. Dwunasta edycja konkursu rozstrzygnięta

Po raz kolejny Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi było organizatorem XII konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne. Konkurs zorganizowano w ramach operacji Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich pn. „Rolnictwo ekologiczne – upowszechnianie wiedzy i promocja gospodarowania metodami ekologicznymi”.

Rolnictwo ekologiczne z potencjałem, ale wymaga pracy

Jaka jest przyszłość rolnictwa ekologicznego w Polsce? Na pewno mamy duży potencjał, który niestety może być zmarnowany. Po kilku miesiącach działań, rolnicy i producenci z czterech województw (małopolskiego, mazowieckiego, lubelskiego i świętokrzyskiego) znów się spotkali. Tym razem po to, aby podsumować operację pn. „Z głową i ze smakiem – współpraca rolników ekologicznych w skracaniu łańcucha dostaw”.

Prezes Carrefoura pyta ministra Ardanowskiego o rolnictwo ekologiczne

Obszerna rozmowa na temat rolnictwa ekologicznego z ministrem Janem Krzysztofem Ardanowskim opublikowana została na stronach Dziennika Gazety Prawnej. Co ciekawe przeprowadził ją Christophe Rabatel, prezes Carefour Polska.

Krajowe Dożynki Ekologiczne w Przysieku za nami

Na terenie Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Przysieku odbyły się Krajowe Dożynki Ekologiczne oraz tradycyjny festyn „Barwy Lata, Dary Jesieni”. Na plac przed siedzibą Ośrodka Doradztwa Rolniczego przybyli też konsumenci, aby spróbować specjałów prosto od gospodarzy.

Sukces projektu „Demokratyzacja bio” – dzięki grantowi Fundacji Carrefour zwiększa się asortyment produktów ekologicznych

Ponad 1800 ton wyprodukowanych warzyw ekologicznych, wzrost produkcji nawet o 200% oraz wprowadzenie uprawy ponad 20 nowych gatunków warzyw ekologicznych to tylko niektóre efekty ogólnopolskiego projektu „Demokratyzacja bio”, realizowanego z grantu Fundacji Carrefour. Projekt to odpowiedź na założenia planu transformacji żywieniowej i realne wsparcie dla polskich rolników oraz konsumentów oczekujących większego wyboru produktów bio w sklepach.

Ponad 80 proc. żywności BIO i EKO w polskich sklepach pochodzi z zagranicy

Zdecydowaną większość bio i eko produktów żywnościowych, dostępnych na polskich półkach sklepowych, wyprodukowali zagraniczni producenci. Polscy eko rolnicy nie są jeszcze w stanie z nimi skutecznie konkurować.

Konferencja Rolnictwo ekologiczne – nowe wyzwania i obecne problemy oraz Finał krajowy XII konkursu „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne 2019”

Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu w ramach operacji pn. „Rolnictwo ekologiczne – upowszechnianie wiedzy i promocja gospodarowania metodami ekologicznymi” zaprasza w dniach 17-18.10.2019 r do Łodzi na: konferencję: Rolnictwo ekologiczne – nowe wyzwania i obecne problemy oraz Finał krajowy XII konkursu „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne 2019”

To już nie tylko "hobby zapaleńców". Branża żywności ekologicznej ma konkretne postulaty

Zerowy VAT na produkty ekologiczne, ich obligatoryjny – i rosnący - udział w zbiorowym żywieniu, zwiększenie dotacji dla upraw ekologicznych oraz zmiany w przepisach dotyczących przetwórstwa w gospodarstwach – to postulaty producentów i przetwórców żywności ekologicznej skierowane do ministerstwa rolnictwa. Są one odpowiedzią na apel szefa tego resortu.

Ekologiczna żywność promowana w woj. lubelskim

Około 170 kilometrów pokonała delegacja Stowarzyszenia Grupa odROLNIKA z Rzuchowej (pow. tarnowski, woj. małopolskie), by podczas dożynek gminno-parafialnych w Luchowie Górnym (gm. Tarnogród, woj. lubelskie) promować znak euroliścia, a co za tym idzie żywność ekologiczną. Na stoisku w ramach operacji pn. „Z głową i ze smakiem – współpraca rolników ekologicznych w skracaniu łańcucha dostaw” przedstawicielom stowarzyszenia towarzyszyli rolnicy z woj. lubelskiego, jak np. Tomasz Obszański.

Euroliść z Rzuchowej podbija Polskę

Stowarzyszenie Grupa Odrolnika z Rzuchowej (gm. Pleśna, woj. małopolskie) ruszyło z akcją promocyjną w ramach operacji pn. „Z głową i ze smakiem – współpraca rolników ekologicznych w skracaniu łańcucha dostaw”. Pierwsze stoisko wystawienniczo-informacyjne pojawiło się na Święcie Owoców i Produktów Pszczelich w Pleśnej, w którym uczestniczyło ok. 2 tys. osób.

Agropromocja 2019 – zaprezentuj swoją firmę

W dniach 7-8 września w Nawojowej koło Nowego Sącza odbędzie się coroczna już 29-ta AGROPROMOCJA, największa promocyjno-handlowa wystawa rolnicza w Małopolsce. Na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Powiatowego Zakładu Aktywizacji Zawodowej zobaczymy wszystko to, co proponuje małopolska wieś.

Krajowe Dożynki Ekologiczne w Przysieku [program]

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Przysieku 14 września 2019 r. zaprasza na festyn „Barwy Lata, Dary Jesieni” i Święto Ziemniaka oraz Krajowe Dożynki Ekologiczne (Przysiek koło Torunia). Poznajcie program wydarzenia.

Ekologiczne tylko certyfikowane

40 proc. polskich konsumentów interesuje się produktami ekologicznymi, w pierwszej kolejności spożywczymi. Na co powinni uważać podczas zakupów?

W Polsce rolnictwo jest jednym z głównych emitentów gazów cieplarnianych. Europejska polityka rolna powinna promować ekologiczne uprawy

Trzy czwarte unijnych dopłat trafia obecnie do 20 proc. najbardziej uprzemysłowionych gospodarstw. Ten sposób kształtowania Wspólnej Polityki Rolnej sprzyja koncentracji gospodarstw rolnych, co z kolei ma negatywny wpływ na środowisko i kondycję gleby. Szacuje się, że polskie rolnictwo odpowiada za około 10 proc. krajowej emisji gazów cieplarnianych.

Jak uprawiać owies w gospodarstwie ekologicznym?

Ekologiczne gospodarstwo w Orłowinach (pow. opatowski) należy do gospodarstw mających najdłuższe tradycje w Polsce. Na porzucenie gospodarowania metodami konwencjonalnymi Eugeniusz Augustowski zdecydował się jeszcze w 1996 roku. I choć obecnie nie prowadzi już gospodarstwa, to chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Strategia Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego

Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA z Rzuchowej (gm. Pleśna, woj. małopolskie) wraz z partnerami operacji przystąpiło do opracowania oddolnej Strategii Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego. Ten ważny i ambitny projekt jest skierowany do producentów żywności ekologicznej z terenu czterech województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Polska stawia na ekożywność. „Plan dla wsi” będzie odnawiany

Eksploatacja terenów naturalnych, zmiany klimatyczne, zanieczyszczenia wody, gleby i powietrza oraz rozprzestrzenianie gatunków inwazyjnych to, jak wynika z raportu Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu (IPBES), główne przyczyny degradacji ekosystemów i utraty bioróżnorodności. Istotną rolę w przeciwdziałaniu katastrofie ekologicznej odgrywa zastępowanie rolnictwa konwencjonalnego, intensywnego rolnictwem ekologicznym, zrównoważonym, które sprzyja zachowaniu bioróżnorodności.

Zakończył się ECO FOOD 360 Kongres Rolnictwa i Żywności Ekologicznej

Kongres ECO FOOD 360 to największy w Polsce międzynarodowy kongres kompleksowo podejmujący tematykę żywności i rolnictwa ekologicznego w naszym kraju. Wzięło w nim udział blisko 400 uczestników związanych z polskim i europejskim rynkiem żywności, a także ochroną zdrowia i środowiska naturalnego.

Wyższe stawki płatności dla ekologicznych upraw z PROW

Zainteresowanie rolników ekologicznymi uprawami jest niższe od spodziewanego – Ministerstwo Rolnictwa proponuje podniesienie stawek dla kilku pakietów. Stawki wsparcia w ramach tych pakietów były niższe niż wynikające z kalkulacji płatności – nie odnotowywano wzrostu powierzchni z tych pakietów.

Nowe władze, nowe plany

W tym tygodniu Copa i Cogeca wybrały nowe prezydium grupy roboczej „Rolnictwo ekologiczne”. Lone Andersen, rolniczka zajmująca się rolnictwem ekologicznym i należąca do DAFC (Dania), została wybrana na stanowisko przewodniczącej. Funkcje wiceprzewodniczących objęli: Luigi Tozzi z Confagricoltura (Włochy) i Heinrich Von Bassewitz z DBV (Niemcy).

Carrefour chce promować polskie rolnictwo ekologiczne

11 czerwca w Warszawie odbędzie się pierwszy Kongres Rolnictwa i Żywności Ekologicznej ECO FOOD 360, którego organizatorem jest Carrefour Polska. Celem wydarzenia jest upowszechnienie wiedzy na temat walorów żywności ekologicznej oraz promocja polskiego rolnictwa ekologicznego. Demokratyzacja żywności ekologicznej wśród polskich konsumentów, jest jednym z priorytetów strategii transformacji żywieniowej realizowanej przez sieć Carrefour na polskim rynku.

Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne 2019

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspólnie z Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu organizują XII edycje konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w 2019 roku. Jego celem jest przede wszystkim identyfikacja i szerzenie dobrych praktyk w zakresie rolnictwa ekologicznego, wdrażanie takich rozwiązań w gospodarstwach rolnych oraz rozpowszechnianie wiedzy z zakresu rolnictwa ekologicznego.

Dania zwiększa finansowanie rolnictwa ekologicznego

Duński rząd zwiększył budżet wsparcia dla rolnictwa ekologicznego, aby nadążyć za wzrostem powierzchni ziemi uprawianej ekologicznie.

W Senacie dyskutowano o przyszłości polskiego rolnictwa ekologicznego

Marszałek Stanisław Karczewski w otwierającym konferencję wystąpieniu zaznaczył, że świadomość społeczeństwa na temat wpływu odpowiedniego odżywiania na zdrowie jest coraz większa. Zdaniem Ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego eksport żywności jest konieczny, bo Polska ma jej nadwyżkę, ale coraz trudniej będzie ją sprzedać. Szansę dla Polski polityk widzi w rolnictwie ekologicznym, które ma u nas duże szanse rozwoju ze względu na stosunkowo mało zanieczyszczone środowisko czy łatwość przekształcenia gospodarstw.

I Kongres Polskiej Izby Żywności Ekologicznej

– Dziś w Polsce rolnictwo ekologiczne ma szansę rozwoju, jakiej nigdy w historii nie było. Czy ją wykorzystamy to zależy już od samych rolników ekologicznych – podkreślił dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas I. Kongresu Polskiej Izby Żywności Ekologicznej, który odbywał się w siedzibie resortu rolnictwa.

Marszałek województwa podkarpackiego: Przekuć rozdrobnienie gospodarstw w rolnictwo ekologiczne

By zmienić rozdrobnione rolnictwo regionu, staliśmy się liderem w Polsce w wykorzystaniu unijnych pieniędzy na scalenie gruntów – mówi Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. [...] Tak, naszą specjalizacją zaczyna być rolnictwo ekologiczne i powstające dzięki nim produkty regionalne. Z Podkarpacia pochodzi 230 produktów tradycyjnych i regionalnych, to rekord Polski.

TSUE: mięso z uboju rytualnego bez uprzedniego ogłuszenia nie jest ekologiczne

Przepisy prawa unijnego nie zezwalają na przyznanie logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu bez uprzedniego ogłuszenia - orzekł w wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

W Chmielniku będą kształcić rolników ekologicznych

Centrum Edukacji Ekologicznej Polski Wschodniej w Chmielniku koło Rzeszowa to szkoła branżowa I stopnia, która będzie kształcić młodzież w nowym zawodzie - rolnik ekologicznej produkcji roślinnej i zwierzęcej. To jedyna tego typu szkoła w Polsce.

Opinia BCC projektu rozporządzenia w sprawie rolnictwa ekologicznego

Projekt rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 stanowi propozycję zmian rozporządzenia MRiRW z 13 marca 2015 r. Istota tych zmian wynika z potrzeby doprecyzowania zasad weryfikacji powiązania udzielonego wsparcia z produkcją ekologiczną realizowaną przez producentów rolnych.

20 rolników ekologicznych, w tym czterech z Łódzkiego, w projektach grantowych Carrefour Polska

Czterech rolników z regionu województwa łódzkiego bierze udział w projektach grantowych mających na celu wsparcie rozwoju lokalnej produkcji ekologicznej. Inicjatywy realizowane są przez Fundacje AgriNatura oraz Społeczny Instytut Ekologiczny, a środki na ich realizację zapewniła Fundacja Carrefour.

Rolnictwo ekologiczne w UE wzrosło o 25 proc. w ciągu pięciu lat

Według Eurostatu, udział rolnictwa ekologicznego w całkowitej powierzchni UE wzrósł o jedną czwartą w latach 2012-2017. Obejmuje to eko-ziemię i jedną czwartą obszarów, które zostały dotychczas przekształcone z konwencjonalnych na uprawy ekologiczne.

Gospodarstw ekologicznych jest coraz mniej. Brakuje rąk do pracy

Po latach boomu liczba gospodarstw ekologicznych w Polsce zaczyna spadać. Z drugiej strony te, które produkują i dostarczają ekożywność, umacniają swoją pozycję na szybko rosnącym rynku.

Wywiad z rolniczką ekologiczną z lubelskiego

W polskim rolnictwie dominują małe gospodarstwa. Z roku na rok ich ubywa, ale z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przeciętny polski rolnik ma do dyspozycji od 2 do 5 ha ziemi. Najczęściej jest to mężczyzna w wieku powyżej 45 lat. Kobiety? Według danych za 2016 r. kobiet rolników w wieku między 25 a 34 lata jest ponad 30 tys. EURACTIV.pl rozmawiał z jedną z nich – Moniką Styczek-Kuryluk, która prowadzi wraz z mężem ekologiczne gospodarstwo rolne we wsi Holeszów w województwie lubelskim.

Ekspert: produkcja ekologiczna będzie się rozwijać na całym świecie

Wiele wskazuje na to, że produkcja ekologiczna będzie się rozwijać na całym świecie. Wraz ze wzrostem wiedzy rośnie świadomość producentów i konsumentów. Pewność, że żywność ta zgodnie z aktualnym stanem wiedzy jest bezpieczna dla zdrowia, ma na tym rynku coraz większe znaczenie. Tylko czy jesteśmy w stanie w skali świata ekologicznymi metodami wyprodukować dostateczną ilość żywności?

MRiRW: "Rolnictwo ekologiczne" ma być ściślej związane z produkcją

Od „Rolnictwa ekologicznego” poza efektami środowiskowymi oczekiwane są efekty rynkowe, MRiRW proponuje ściślejsze powiązanie tego działania PROW z produkcją. Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Rolnictwo ekologiczne po austriacku

Rolnictwo ekologiczne w Austrii to przede wszystkim dobry sposób na prowadzenie biznesu przez mniejsze gospodarstwa. Przyjrzyjmy się historii dwóch rolników, którzy przed laty zdecydowali się na odejście od konwencjonalnego systemu gospodarowania.