Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z 2020

Zielony Ład w sektorze bydła - obawy i wyzwania

Spadek opłacalności produkcji ekologicznej, wydzielenia gruntów pod zalesienia, podniesienie kosztów produkcji i utrata konkurencyjności, to tylko niektóre z kwestii podniesionych w czasie debaty eksperckiej na temat konsekwencji wdrożenia Europejskiego Zielonego Ładu, która odbyła się w czasie Narodowych Wyzwań w Rolnictwie OnLine.

W Łodzi mówiono o: ekologii, tradycyjnym rolnictwie i przetwórstwie

Były to główne tematy Forum Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju, które po raz pierwszy zorganizowano w stolicy województwa łódzkiego.

Ile konkretnie UR w Polsce będzie musiało być ekologiczne do 2030 r.?

Już za miesiąc, może półtora powinniśmy wiedzieć, jaka konkretnie powierzchnia użytków rolnych w Polsce będzie musiała być ekologiczna do 2030 r., abyśmy jako kraj, spełnili założenia Europejskiego Zielonego Ładu, w tym Strategii: od pola do stołu.

Rolnictwo ekologiczne – na czym można zarobić, a co jest ryzykowne?

W gospodarstwie ekologicznym w Nakomiadach widać doskonałą znajomość uprawianych roślin. Żeby coś uprawiać w ekologii z sukcesem trzeba znać przede wszystkim biologię danej rośliny, jej wady i zalety oraz odziaływanie w zmianowaniu.

Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne 2020

Ewa i Peter Stratenwerth, rolnicy z Mazowsza - zdobyli I miejsce w tegorocznym konkursie na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne!

Jak zostać rolnikiem ekologicznym? Jakie są dopłaty dla takich gospodarstw?

Liczba gospodarstw zajmujących się rolnictwie ekologicznym nieco spada w ostatnich latach, ale powierzchnia upraw eko urosła. Dla zainteresowanych przestawieniem swojej produkcji zebraliśmy porcję praktycznej wiedzy o tym, jak zostać rolnikiem ekologicznym.

UE odłoży o rok wejście w życie przepisów ws. produkcji ekologicznej

Komisja Europejska zaproponowała w piątek odroczenie o rok wejścia w życie przepisów dotyczących produkcji ekologicznej. Decyzja ma dać rolnikom i krajom UE więcej czasu na dostosowanie się do nowych reguł.

Kościół wobec rolnictwa ekologicznego. Konferencja naukowa (film)

W poniedziałkowe przedpołudnie 21 września Fundacja Gaudium et Spes zaprosiła na konferencję naukową z cyklu „Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń”. Kościół wobec rolnictwa ekologicznego to temat przewodni poniedziałkowych refleksji.

KE rozpoczyna konsultacje ws. planu działań na rzecz rolnictwa ekologicznego

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje w sprawie przyszłego planu działania na rzecz rolnictwa ekologicznego. Sektor ten ma odgrywać istotną rolę w osiąganiu celów Europejskiego Zielonego Ładu oraz celów Wspólnej Polityki Rolnej, poinformowała Komisja.

Departament Rolnictwa USA planuje wykorzystać blockchain do usprawnienia łańcucha dostaw żywności EKO

  Departament Rolnictwa USA zaproponował zmianę przepisów dotyczących produktów ekologicznych. Celem tych działań jest wdrożenie technologii blockchain, aby wspomóc łańcuch dostaw. 

Czy możliwe będzie skrócenie zobowiązań rolno-środowiskowych w PROW?

  Ministerstwo rolnictwa odpowiedziało na wniosek KRIR, dotyczący możliwości skrócenia wieloletnich zobowiązań rolników w ramach działań PROW. 

Unijne subsydia dla rolnictwa wspierają bogatych, a nie ekologiczne uprawy. Uczeni apelują o zmiany

  Dotacje Unii Europejskiej dla rolników nie są sprawiedliwe. Zamiast wspierać uboższe rejony i ekologiczne uprawy, trafiają głównie do zamożnych i nieekologicznych gospodarstw. 

Żywność ekologiczna smakuje nam coraz bardziej

Segment żywności ekologicznej w Polsce dynamicznie rośnie. W latach 2011-2018 jego wartość wzrosła w Polsce trzykrotnie i w 2018 roku przekroczyła 1 miliard złotych brutto. 

Europejscy rolnicy też mają ratować klimat. Dostaną na to 100 miliardów euro

Unia Europejska chce ograniczyć emisje Co2 w rolnictwie. Ale raczej przy pomocy marchewki niż kija. Na cele związane z klimatem europejscy rolnicy dostaną przez najbliższe siedem lat ok. 100 mld euro.

Greenwashing, czyli jak mając dobre chęci, dajemy się nabrać zielonym oszustom

Bycie eko jest OK. Tym samym sznytem idą też korporacje, które wprowadzają na rynek własne "ekologiczne" produkty. Jednak hasła na etykietach mają często mało wspólnego z tym, co w jest środku, a konsumenci, którzy po prostu chcą dobrze, dają się nabić w (zieloną) butelkę. 

Rolnictwo ekologiczne. Przepisy, opłacalność, możliwości rozwoju – debata online [wideo]

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zorganizowało spotkanie z cyklu Dialogów Obywatelskich. Tym razem była to dyskusja z udziałem Darii Hawat z Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej. Spotkanie było okazją do zapoznania się z zagadnieniami dotyczącymi rolnictwa ekologicznego.

Rośnie polityczne znaczenie rolnictwa ekologicznego w Unii Europejskiej

Europejski Zielony Ład i strategia „Od pola do stołu” sprawiają, że rolnictwo ekologiczne zyskało na znaczeniu politycznym. Taki impuls może otworzyć wiele szans i możliwości. Sektor czekają ciekawe czasy – przekonywała Daria Hawat z z Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej podczas debaty online zorganizowanej przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

XIII Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej i Naturalnej NATURA FOOD & IX Targi Ekologicznego Stylu Życia beECO

Największe i najważniejsze w Polsce wydarzenie branży produktów ekologicznych odbędzie się w dniach 2 – 4 października 2020 roku w Hali Atlas Arena.

Rolnictwo ekologiczne pod nadzorem

W ekologicznej produkcji roślinnej stosowany jest materiał siewny, nasiona i wegetatywny materiał nasadzeniowy wyprodukowany metodami ekologicznymi. Ułatwieniem w jego odnalezieniu jest wykaz materiału ekologicznego, który umieszczony jest na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).

ARiMR: 15 czerwca ostateczny termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich dla rolników

Agencja dodaje, że wnioski będzie można składać również po 15 czerwca. Zastrzega jednak, że za każdy dzień roboczy opóźnienia "należna kwota płatności zostanie pomniejszona o 1 proc.". Wyjątkiem są przypadki, kiedy opóźnienie jest działaniem siły wyższej lub wystąpieniem nadzwyczajnych okoliczności.

Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne 2020

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Wojewódzkimi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego organizuje VIII edycje ogólnopolskiego konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne. Jego celem jest szerzenie dobrych praktyk w zakresie rolnictwa ekologicznego, wdrażanie najlepszych rozwiązań w gospodarstwach rolnych oraz rozpowszechnianie wiedzy z zakresu rolnictwa ekologicznego.

Carrefour chce pobudzić hodowlę bydła ekologicznego w Polsce

Carrefour poinformował właśnie, że Fundacja Carrefour przekazała Regionalnemu Towarzystwu Rolno-Przemysłowemu „Dolina Strugu” w Błażowej kwotę 195,5 tys. euro, czyli ponad 834 tys. zł na realizację projektu „Spichlerz Zdrowia”, którego celem jest pobudzenie hodowli bydła ekologicznego w Polsce południowo-wschodniej.

25% areału na uprawy ekologiczne w UE – to dla nas zagrożenie czy szansa?

Nie milkną echa dotyczące ogłoszonych przez KE i przyjętych w UE strategii „Od pola do stołu” i „Strategii na rzecz bioróżnorodności”. Oprócz konieczności ograniczenia używania chemicznych środków ochrony roślin najczęściej komentowanym postulatem jest zapis o tym, że rolnictwo ekologiczne ma stanowić aż czwartą część unijnych upraw. Czy słuszne są obawy związane z tą zmianą, czy może jednak powinniśmy potraktować ją jako wyzwanie i szansę do wykorzystania?

Będą uczyć o lokalnych tradycjach, organizować warsztaty gotowania, zielarskie, opowiadać o pszczołach…

Mazowiecki samorząd rozstrzygnął dwa konkursy, dotyczące wsparcia organizacji pozarządowych promujących lokalne tradycje oraz rolnictwo ekologiczne. Czytaj więcej źródło: petronews.pl

Mleczna środa: Resort rolnictwa walczy z branżą?

W ubiegłym tygodniu na stronie internetowej ministerstwa rolnictwa opublikowany został post pod sugestywnym tytułem „Jedni wspierają, a dla innych liczy się tylko zysk”, gdzie resort zamieścił dwie listy firm importujących do Polski mleko oraz masło i sery. Publikacja ministerstwa wywołała ostry sprzeciw branży.

25 proc. gruntów rolnych pod rolnictwo ekologiczne do 2030 r.

To jeden z celi przyjętej niedawno przez Komisję Europejską strategii „Od pola do stołu”. Z jakimi konsekwencjami może się wiązać?

Nowe ułatwienia w zakresie ochrony roślin i rolnictwa ekologicznego

Do Sejmu trafił rządowy projekt nowelizujący ustawy składające się m.in. na "Tarczę Antykryzysową". Wprowadza on też szereg ułatwień dotyczących sprzedaży środków ochrony roślin i rolnictwa ekologicznego.

Najlepsza polityka rolna nie pomoże, jeśli zabraknie rolników

W artykule rozmowa z JANUSZEM WOJCIECHOWSKIM, komisarzem Unii Europejskiej ds. rolnictwa. W wywiadzie poruszana jest także kwestia rolnictwa ekologicznego.

Ministerstwo rolnictwa przedłuża termin składania wniosków o dopłaty

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie został przedłużony o miesiąc do 15 czerwca - poinformował w środę resort rolnictwa. W poprzednich latach o dopłaty za pomocą oświadczenia ubiegało się ok. 430 tys. rolników, a ok. 900 tys. przesłało wnioski drogą elektroniczną.

Wspólna Polityka Rolna: Jak zwiększyć zasięg rolnictwa ekologicznego?

Eksperci zachęcają, by sięgać po produkty organiczne, by jeść zdrowo i bezpiecznie. Co to właściwie oznacza i czy Unia Europejska zamierza wspierać rolnictwo ekologiczne?

Jak rolnictwo ekologiczne wpływa na bezpieczeństwo żywności?

„W dobie epidemii koronawirusa każde skracanie łańcucha dostaw powinno być rozpatrywane jako zachowanie, które poprawia bezpieczeństwo żywności”, przekonuje w rozmowie z EURACTIV.pl Piotr Kijanka, rolnik prowadzący ekologiczne gospodarstwo.

178 mln euro mniej na polskie rolnictwo ekologiczne

Jak podała Koalicja Żywa Ziemia w resorcie rolnictwa zapadła decyzja przesunięcia 178 mln euro przeznaczonych w Planie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 na wsparcie rolnictwa ekologicznego i przeznaczenie ich na ONW – Obszary o Niekorzystnych Warunkach Gospodarowania.

Wirtualne targowiska przeżywają oblężenie

Epidemia koronawirusa wypływa na zmianę wielu zachowań konsumenckich. Z obawy przed zakażeniem i kolejkami w sklepach stacjonarnych częściej decydujemy się na zakupy przez internet i dostarczenie paczki pod drzwi. Również tej z produktami żywnościowymi i to niekoniecznie tej, zamówionej w sklepie sieciowym.

O rolnictwie ekologicznym w praktyce. 17 edycja seminarium DOBRE ŻNIWA ODWOŁANE

UWAGA ZE WZGLĘDU NA EPIDEMIĘ KORONAVIRUSA WYDARZENIE ZOSTAŁO ODWOŁANE.

Zioła - alternatywa dla antybiotyków w żywieniu zwierząt

Rolnictwo ekologiczne charakteryzuje się tym, że łączy produkcję żywności z najbardziej korzystnymi dla środowiska praktykami. Stanowi alternatywę dla rolnictwa konwencjonalnego. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania naturalnymi dodatkami paszowymi w żywieniu zwierząt.

Wojciechowski: Rolnictwo musi być bardziej ekologiczne

Unijne rolnictwo czekają zmiany. O szczegółach opowiadał w środę w Parlamencie Europejskim unijny komisarz Janusz Wojciechowski. Nowa Wspólna Polityka Rolna skupi się m.in. na zmniejszeniu wpływu intensywnej hodowli zwierząt na środowisko.

Regulacja zachwaszczenia w systemach ekologicznych

Chwasty stanowią poważną konkurencję dla roślin uprawnych i są wyjątkowo uciążliwe w produkcji ekologicznej. IOR-PIB prowadzi doświadczenia nad dywersyfikacją upraw, jako narzędziem regulacji zachwaszczenia w ekologicznym systemie uprawy.

Rośnie światowy i unijny rynek produktów ekologicznych

Według Szwajcarskiego Instytutu Badawczego Rolnictwa Ekologicznego (FiBL), w 2018 r. europejski sektor ekologiczny odnotował silny wzrost powierzchni uprawy i wartości rynku. W 2018 r. 15,6 mln hektarów w Europie było wykorzystywanych w produkcji ekologicznej (UE - 13,8 mln hektarów).

Rolnictwo chce sięgać po zaawansowane technologie jak roboty czy czujniki. Przyszłością ekologiczna uprawa roślin bez chemikaliów

Latające roboty zapylają uprawy zamiast żywych pszczół. Zautomatyzowane maszyny stopniowo zastępują pracę rolników i same przygotowują glebę, walczą ze szkodnikami i zbierają plony. Rolnictwo przyszłości będzie jednak przede wszystkim bardziej ekologiczne.

Czy można zapewnić żyzność glebie tylko zielonymi nawozami?

Konwersja gospodarstwa w Drzewcach z konwencjonalnego na ekologiczne rozpoczęła się 12 lat temu i po okresie przejściowym zakończyła się uzyskaniem certyfikatu. Głównym motorem żyzności gleby jest tam uprawa koniczyny czerwonej.

Czy rolnictwo ekologiczne może liczyć na unijne wsparcie?

Rolnictwo ekologiczne niesie wiele korzyści dla rolników, konsumentów a także dla środowiska. Nowy unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zapowiada wsparcie dla tego typu produkcji rolnej podczas swojej pięcioletniej kadencji.

Rolnictwo ekologiczne w Polsce 2017-2018 – najważniejsze cyfry w nowym raporcie IJHAR-S

Raport o stanie rolnictwa ekologicznego w Polsce w latach 2017–2018 zawiera informacje o organizacji systemu kontroli w rolnictwie ekologicznym w Polsce, przepisach prawa, na podstawie których realizowane są zadania w zakresie rolnictwa ekologicznego oraz dane statystyczne obrazujące sytuację w tym sektorze rolnictwa w Polsce.