Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z 2018

Ekologiczne mieszanki traw dla gospodarstw ekologicznych

Rolnictwo ekologiczne jest obecnie coraz popularniejsze także w Polsce, ponieważ konsumenci coraz częściej decydują się na eko produkty. Aby powstały, w rolnictwie ekologicznym stosuje się także ekologiczne nasiona, w tym także eko mieszanki traw.

Pionierzy rolnictwa ekologicznego. Aleksandra i Mieczysław Babalscy. Ich zdrowe jedzenie uszczęśliwia klientów

Aleksandra i Mieczysław Babalscy to pionierzy rolnictwa ekologicznego. Ich Wytwórnia Makaronu Bio to nie tylko sposób na zarabianie pieniędzy, bo są przekonani, że dobre jedzenie może uszczęśliwić. - Mamy problem, żeby nadążyć z produkcją - twierdzi Mieczysław Babalski, rolnik ekologiczny z Pokrzydowa (k. Brodnicy), który z żoną Aleksandrą prowadzi ośmiohektarowe gospodarstwo od 1986 r.

UE: Rolnictwo ekologiczne - coraz więcej bydła

Liczba ekologicznych sztuk bydła w UE w ostatnich latach znacznie wzrosła. Najwięcej z niego utrzymywane jest w Niemczech. Utrzymywanie bydła w gospodarstwach ekologicznie przeżywa zauważalny wzrost powodzenia w Unii Europejskiej w ciągu ostatnich dwóch lat.

Zarudzki: Ministerstwo będzie wspierało rolnictwo ekologiczne

Resort rolnictwa będzie wspierał rolnictwo ekologiczne, które jest jednym z istotnych elementów poprawy dochodów rolniczych - poinformował wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki. Jak mówił, resort rolnictwa produkcję ekologiczną postrzega jako element produkcji żywności wysokiej jakości.

Gęś byle czego nie zje, kocha swobodę. To ekologiczna celebrytka

Kiedy kurczaki są tłoczone na fermach, tuczone paszą i faszerowane antybiotykami, gęsi chodzą wolno i skubią zieloną trawę. Ich ekologiczny chów przyzagrodowy jest coraz popularniejszy w regionie. Gęsi kochają poczucie wolności i plenerowe wybiegi. Żywione są naturalnymi paszami, soczystymi zielonkami, ziołami z przewagą suszu z pokrzywy - najlepiej, jeśli same wybierają sobie pokarm. Korzystają z pastwisk i kąpielisk. Idealne warunki daje im rolnictwo ekologiczne.

Czy produkcja ekologiczna może stać się istotnym segmentem rynku żywności w Polsce?

Dlaczego coraz więcej osób wprowadza do swojej diety produkty pochodzące z gospodarstwa ekologicznego? Jest wiele odpowiedzi na to pytanie, do najważniejszych należy intensyfikacja rolnictwa oraz skażenie środowiska. Współczesne metody rolnictwa dążą do ciągłego wzrostu wydajności przy obniżaniu kosztów produkcji. Niestety wiąże się to często z zawartością dużej ilości azotanów, pestycydów, metali ciężkich i węglowodorów aromatycznych.

Oznaczenia „bio” i „eko” na opakowaniach artykułów rolno-spożywczych nie mogą wprowadzać w błąd - wyrok NSA

W trakcie kontroli w firmie produkującej artykuły mleczarskie okazało się, że chociaż właściciel jest producentem ekologicznym w rozumieniu ustawy z 2009 r. o rolnictwie ekologicznym to nie ma uprawnień do stosowania oznaczeń z wyrazami „bio" czy „eko", używanymi samodzielnie lub łącznie z innymi. Może to bowiem sugerować nabywcy, że produkty lub ich składniki spełniają wymogi rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 z 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych.

Powstała koalicja na rzecz Rozwoju Rynku Żywności Bio

Koalicja na rzecz Rozwoju Rynku Żywności Bio, powołana pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zainicjowana została przez instytucje, które łączy idea rozwoju rynku bio w Polsce. Członkami założycielami są przedstawiciele Carrefour Polska, Polskiej Izby Żywności Ekologicznej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz stowarzyszenia EKOŁAN. Celem działania Koalicji będzie podjęcie inicjatyw prowadzących do budowy rynku żywności bio i wdrożenie rozwiązań wspierających rozwój tego rynku w Polsce oraz podniesienie poziomu wiedzy konsumentów.

Gantner: Widać silny wzrost sprzedaży żywności ekologicznej

Widać bardzo silny wzrost sprzedaży żywności ekologicznej, widać też trend na clean label, czyli na produkty o najmniejszej ilości składników i najmniejszej ilości dodatków do żywności - mówi w rozmowie z portalspozywczy.pl Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Rolnictwo ekologiczne ma coraz większy wpływ na hodowlę zwierząt

14 listopada w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyły się XXII Warsztaty Zootechniczne - produkcja zwierzęca w badaniach naukowych, zorganizowane przez Koło Warszawskie Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego, Wydział Nauk o Zwierzętach SGGW i Studenckie Koło Naukowe Hodowców Zwierząt Gospodarskich Ekologiczna.

Hity polskiego ekorolnictwa

Drugi raz w tym roku Polskie Radio uhonoruje rodzime produkty i usługi w konkursie "Lubię bo polskie". Jedną z kategorii jest żywność ekologiczna.

Podsumowanie konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w 2018 roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizowało kolejny, już XI Ogólnopolski Konkurs na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w 2018 roku. Współorganizatorem konkursu jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu. Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach: „ekologia-środowisko” i „ekologiczne gospodarstwo towarowe”.

Sad ekologiczny – szansa i wyzwanie

Prowadzenie sadu ekologicznego i produkcja bio owoców stawia przed rolnikami spore wymagania zarówno pod względem nawozowym, ochronnym jak i pielęgnacyjnym. Stosunkowo niewielu sadowników w naszym kraju decyduje się na produkcję jabłek bio, a ci którzy podjęli to ryzyko nierzadko mają problemy, by uzyskać dobry jakościowo plon oraz taki wolumen owoców by sprzedaż, droższych znacznie niż wyprodukowane tradycyjnie jabłek, była opłacalna pod względem handlowym.

Grupa OdRolnika zaprosiła dziennikarzy do gospodarstw ekologicznych

W dniach 30-31 sierpnia br. odbyła się wizyta studyjna #studypress przedstawicieli mediów organizowana przez Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA w ramach realizacji projektu „Ekologia! To jest to! – współpraca rolników ekologicznych w skracaniu łańcucha dostaw”. Wizyta studyjna GRUPY ODROLNIKA odbyła się w gospodarstwach rolników ekologicznych oraz producentów ekologicznej żywności wysokiej jakości. Obejmowała m.in. województwo małopolskie, świętokrzyskie i lubelskie.

Eko, Bio - jak uzyskać certyfikat

Firmy, których produkty mogą być nazywane „eko” lub „bio” muszą spełniać określone wymogi i działać w ramach odpowiedzialności środowiskowej. Rynek tych produktów bardzo szybko się rozwija, a to dlatego, że wciąż rośnie liczba konsumentów zwracających uwagę w jaki sposób wyprodukowano to, co kupują i czy przypadkiem proces produkcji nie obciążył środowiska.

Upór, konsekwencja i cierpliwość - kluczowe w rolnictwie ekologicznym [wideo]

Produkcja ekologiczna w Polsce - na czym to polega? Rolnicy i przetwórcy opowiadają o swoich doświadczeniach dotyczących produkcji żywności eko z jednoczesnym poszanowaniem środowiska naturalnego. Projekt Jemy Eko realizuje Polska Izba Żywności Ekologicznej – Partner KSOW.

Żywność ekologiczna jest tak droga, bo... nie pochodzi od polskich rolników. 'Przejście na eko wymaga odwagi'

- Przecież to się nie uda bez chemii - mówili znajomi sadownicy, kiedy informowałem, że chcę przejść na rolnictwo ekologiczne. Żeby to zrobić, trzeba mieć sporo odwagi - opowiada Hubert Filipiak, sadownik prowadzący Ekologiczne Gospodarstwo Sadownicze "Ekojabłonka" w Rembertowie pod Warszawą.

Fundacja Carrefour wspiera polskie rolnictwo ekologiczne i przekazuje granty w wysokości 185 000 euro

Fundacja Carrefour przekazała Fundacji AgriNatura oraz Społecznemu Instytutowi Ekologicznemu granty na wsparcie projektów z zakresu polskiego rolnictwa ekologicznego. Jest to ważny element wdrażania strategii Transformacji Żywieniowej przez Carrefour oraz realizacji Act For Food – ogólnoświatowego programu konkretnych działań na rzecz lepszego jedzenia, smaku i jakości.

Ekologiczne warzywa ze wsparciem. O projekcie Demokratyzacja BIO

Pomoc finansowa, doradztwo i szkolenia dla rolników ekologicznych specjalizujących się w uprawie ekologicznych warzyw. Rusza projekt Demokratyzacja BIO.

MINISTER ROLNICTWA: „Bieszczady to idealne miejsce dla rolnictwa ekologicznego”

Z wizytą na Podkarpaciu pojawił się Jan Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Odwiedził między innymi Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach oraz Gospodarstwo Odrzechowa – Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki. Spotkał się również z rolnikami.

Doradcy ministra rolnictwa chcą obniżyć standardy żywności ekologicznej

Gremium doradzające resortowi rolnictwa postuluje obniżenie standardów żywności ekologicznej – ostrzega „Nasz Dziennik”. Chodzi o przyzwolenie na zanieczyszczenie nawozami sztucznymi, pestycydami i GMO.

Oszuści naciągają na rolnictwo ekologiczne

Wśród rolników ekologicznych rozpowszechniane są informacje o rzekomym powstaniu Europejskiego Rejestru Ekologicznych Producentów Rolnych oraz o potrzebie uiszczenia opłaty w wysokości 280 zł za wpis do tego rejestru.

XI Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej i Naturalnej NATURA FOOD

W terminie 12-14.10.2018 r. w Łodzi odbędzie się najważniejsze i największe wydarzenie branży ekoproduktów w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej - XI edycja Międzynarodowych Targów Żywności Ekologicznej i Naturalnej NATURA FOOD oraz VII edycja Targów Ekologicznego Stylu Życia beECO. NATURA FOOD i beECO to imprezy o ugruntowanej pozycji, na które branża czeka z niecierpliwością. Co roku obecni są liczni stali wystawcy – znani już dobrze odwiedzającym, jak również pojawiają się nowe firmy oferując szeroką gamę ciekawych produktów i rozwiązań, które dopiero co pojawiły się na rynku.

I Kongres Ekobranży [program]

13 października 2018 r. w Łodzi odbędzie się I Kongres Ekobranży. Spotkanie wspólnie przygotowały redakcje branżowych czasopism: Biokurier.pl i Ekodostawcy. Kongres Ekobranży odbędzie się w ramach Targów Natura Food. Rozpocznie się o godz. 11.00.

Chcesz przetwarzać żywność ekologiczną? Akademia Biokuriera organizuje szkolenia

Produkcja żywności ekologicznej – z czym to się je? – pod tym hasłem Akademia Biokuriera planuje przeprowadzić szkolenia w Katowicach (ew. Krakowie), Warszawie i Trójmieście. Liczba miejsc ograniczona. Zajęcia poprowadzi redaktor naczelny i wydawca Biokuriera, Karol Przybylak.

Sante: Konsumenci muszą zrozumieć dlaczego za produkty ekologiczne płacą więcej

Podstawowymi warunkami rozwoju rynku żywności ekologicznej jest świadomość społeczeństwa, dostępność produktów oraz zamożność - powiedział Zbigniew Kozłowski, dyrektor ds. rozwoju Sante.

Chińczycy chcą uczyć się od Polaków rolnictwa ekologicznego

Dwustronne spotkanie polsko-chińskie w Warszawie. Rozmowy dotyczyły m.in. wymiany doświadczeń w dziedzinie rozwoju i zarządzania obszarami wiejskimi, promowania wymiany handlowej i inwestycji rolnych, pogłębienia współpracy w dziedzinie technologii oraz nauk o rolnictwie.

Ruszył projekt „Pszczoły i pszczelarstwo = rolnictwo ekologiczne”

Fundacja EKOOSTOJA informuje, iż realizuje operację pn. „Pszczoły i pszczelarstwo = rolnictwo ekologiczne” mającą na celu aktywizację obywateli w zakresie pszczelarskiej edukacji ekologicznej oraz działań na rzecz zrównoważonego rozwoju poprzez rozpowszechnienie informacji z zakresu ochrony owadów zapylających.

Rządowy Plan dla wsi a rolnictwo ekologiczne

3 filary rządowego Planu Dla Wsi ściśle wiążą się z rolnictwem ekologicznym i mogą mieć wpływ na rozwój rynku żywności ekologicznej w Polsce. Wszystko zależy jednak od tego jak i czy w ogóle zostaną wdrożone…

Grupa Rolnictwo Ekologiczne na Facebooku

Dołącz do grupy na Facebooku Grupa Rolnictwo Ekologiczne . Na tej grupie członkowie mogą dodawać posty, które będą widoczne dla innych członków grupy, również w ich aktualnościach i powiadomieniach (jeśli mają tak ustawione).

Czarne chmury nad rolnictwem ekologicznym: mniej pieniędzy i upraw

Ekolodzy są zawiedzeni propozycjami zawartymi w części rolniczej projektu unijnego budżetu, który ma obowiązywać po roku 2020. Ich zdaniem nie uwzględnia on potrzeb związanych z rozwojem rolnictwa ekologicznego, a tym samym ochroną środowiska.

Konsultacje nt. opracowania systemu ekologicznego doradztwa odmianowego (EDO)

Zapotrzebowanie na produkty ekologiczne w kraju wciąż rośnie, jednak ciągle jest niewielkie w porównaniu do rynków chociażby zachodniej Europy. Plany stworzenia ekologicznego doradztwa odmianowego mają służyć poprawie tej sytuacji.

Ekspert o nowych regulacjach dot. rolnictwa eko: Producenci kilka razy się zastanowią, czy warto rozpoczynać taką produkcję

22 maja br. Rada Unii Europejskiej przyjęła nowe przepisy dotyczące produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych. Co to oznacza dla polskich przedsiębiorców? Dorota Metera, ekspert w dziedzinie rolnictwa ekologicznego, jest zaniepokojona kierunkiem zmian.

NIK: nie wykorzystujemy potencjału ekologicznego rolnictwa

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju od kilku lat przeżywa okres stagnacji i spadków, kurczy się powierzchnia upraw - informuje NIK. Polak rocznie wydaje na żywność ekologiczną 7 euro; średnia europejska to 44 euro.

Rolniczka: Rolnictwo ekologiczne gwarantuje zdrowie, szczęście i pieniądze

Wywiad na wideo z Rolniczką ekologiczną z Kujaw, która ekologią zajmuje się od ponad 30 lat.

SGGW: startują studia Organic Agriculture and Food Production

Od 1 października 2018 r. Wydział Rolnictwa i Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie uruchamia studia Ekologiczne rolnictwo i produkcja żywności prowadzone w języku angielskim.

Mateusz Zawileński o swoim pomyśle na niepożądaną roślinność

Rolnictwo ekologiczne podobnie jak pozostałe systemy produkcji rolniczej potrzebuje prowadzenia badań naukowych. Potrzebę zgłębiania systemów nowoczesnej hodowli roślin postanowił się zająć licealista z Torunia. Pracuje nad eko-żywnością. Bada wpływ naparów z mięty, melisy i oregano na kiełkowanie i wzrost gorczycy białej. Co udowodniły jego badania? Plik audio do odsłuchania znajduje się po lewej stronie na stronie www w linku.

Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż

Odpowiadając na wniosek Zarządu KRIR z 27 lutego 2018 r. w sprawie podjęcia działań, które spowodują poprawę opłacalności produkcji ekologicznej zbóż poprzez zwiększenie dopłat do produkcji Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi udzieliło następującej odpowiedzi:

Jurgiel: Rolnictwo ekologiczne jest jednym z głównych priorytetów polityki rolnej rządu

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się kolejne posiedzenie Rady do spraw Rolnictwa Ekologicznego. Minister Krzysztof Jurgiel zapewnił podczas spotkania, że rolnictwo ekologiczne jest jednym z głównych priorytetów polityki rolnej rządu.

Rada Rolnictwa Ekologicznego dyskutowała o planie działań dla ekorolnictwa, nowym prawie i aplikacji Polska Smakuje

Rada Rolnictwa Ekologicznego spotkała się 17 kwietnia 2018. O czym dyskutowano? Tematy: 1. Zmiany w Ramowym Planie Działań dla Rolnictwa Ekologicznego, 2. Zmienia się prawo unijne dot. żywności eko, 3. Polska Smakuje a rolnictwo ekologiczne.

PE: Surowsze zasady dotyczące produktów ekologicznych

Dzięki nowym zasadom dotyczącym rolnictwa ekologicznego UE chce nadal ograniczać oszustwa związane z etykietami w żywności ekologicznej. Parlament Europejski zatwierdził nowe rozporządzenie dużą większością głosów.

Żywność bardziej ekologiczna. Oto plan reformy systemu rolnictwa

Od 2021 r. w Polsce zaczną obowiązywać nowe zasady dotyczące ekożywności. Konsumenci mają zyskać pewność, że produkty z certyfikatem są najwyższej jakości.

Copa-Cogeca za nowymi zasadami rolnictwa ekologicznego

Copa Cogeca są gotowe do podjęcia działań na rzecz skutecznego wdrożenia zasad oraz płynnego przejścia do stosowania technicznych zasad rolnictwa ekologicznego.

Rolnictwo ekologiczne również na dużą skalę

Stado krów mlecznych w Juchowie liczy 360 sztuk. O warunkach prowadzenia dużego gospodarstwa ekologicznego i biodynamicznego opowiada Monika Liberacka ze spółki rolniczej Juchowo.

Rynek nie nadąża za popytem, a to skłania do oszustw. Unia za dokładną kontrolą ekożywności

Europejski Trybunał Obrachunkowy sprawdza poprawność kontroli żywności ekologicznej w UE. Kontrolerzy badają system kontroli obejmujący produkcję, przetwarzanie, dystrybucję i przywóz produktów ekologicznych.

Alior Bank wspiera producentów i przetwórców ekożywności

Alior Bank wprowadza nowe produkty i organizuje cykl szkoleń dla firm specjalizujących się w rolnictwie ekologicznym. Bank dostrzega dynamiczny wzrost rynku żywności ekologicznej w Polsce, dlatego przygotował specjalną ofertę dla działających na nim firm.

Powołano Krajową Radę Rolnictwa Ekologicznego

Przy Krajowej Izbie Gospodarczej powstała Krajowa Rada Rolnictwa Ekologicznego, jako odpowiedź na liczne sygnały wskazujące na potrzebę funkcjonowania takiej instytucji, która zajmowałaby się kompleksowo rozwojem polskiego rolnictwa ekologicznego.

Rolnictwo Ekologiczne - sprzedam, kupię, zamienie, oddam i inne ogłoszenia

Dołącz do grupy na Facebooku Rolnictwo Ekologiczne - sprzedam, kupię, zamienie, oddam i inne ogłoszenia . Na tej grupie członkowie mogą dodawać posty, które będą widoczne dla innych członków grupy, również w ich aktualnościach i powiadomieniach (jeśli mają tak ustawione).

KE: Rolnictwo ekologiczne nadal rośnie

Powierzchnia gruntów przeznaczonych na rolnictwo ekologiczne w Europie stale rośnie od początku dekady, wynika z ostatnich danych Komisji Europejskiej. Jednak dynamika sektora ekologicznego nie znalazła odzwierciedlenia w szerszym kontekście rolnictwa, a poziom zatrudnienia w rolnictwie spadł pomimo ogólnego wzrostu.

Prezes "Polskiej Ekologii": Rolnictwo ekologiczne zaczyna być postrzegane jako realne zjawisko

- Rolnictwo ekologiczne, także jeśli chodzi o branżę mięsną, zaczęło być postrzegane jako coś realnego. Rolnicy konwencjonalni coraz częściej zaczynają poważnie myśleć o przestawieniu się na hodowlę ekologiczną, a rolnicy ekologiczni, którzy do tej pory nie trzymali standardów, mówią, że trzeba zająć się tym profesjonalnie, bo za chwilę będzie z tego dochód - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Paweł Krajmas, prezes Stowarzyszenia „Polska Ekologia”, właściciel Zakładu Mięsnego „Jasiołka” w Dukli.